AÇ GÖZLÜLERE KARŞI

İKİNCİ TAARRUZ

 

 

Kizgin.jpg (67595 bytes)

Ahtapotlar kollarını güçlendirmek için eksersiz yaptı.

 

6BuyukBST.jpg (31616 bytes) 1Buyuk.gif (19947 bytes)

 

 

Karıncalar toprağın altında, Açgözlülerin ayak seslerini yine hissetmeye başladılar. Stratejik Nokta tepesine yaklaşıp, tünelin ağzındaki yaprakları kenarlara atarak, yeşil parlak taşları ortaya çıkardılar. 3600 karıncadan oluşan on iki tabur, yeşil taşları taşıyarak; (P O B) şeklinde yerleştirdiler. Bu şifreyi anlayan şahinler göl bölgesinden kuzeye uçarak çiftliğe doğru hareket ettiler. 

Bu tehlikeli günlerde yine kırmızı bayrak çekildi.

 TehlikeliHava.jpg (57382 bytes)

 

 

Ağaçkakanlar şahinlerin telaşını ve yüz ifadesini görünce ağaçları “TAK TAK” diye gagalamaya başladılar. O arada sincaplar ağaçtan fırlayıp, sahilde önceden belirlenmiş olan görev yerlerine geçtiler. O ana kadar endişesiz yüzen, köpekbalıkları, yunuslar, ahtapotlar, yengeçler, ıstakozlar ve karidesler de, şahinlerin uçuş şeklinden durumun kritik olduğunu anladılar. Yosun ve örümcek ağlarını kayaların arasından çıkardılar. Aynı şekilde kaplumbağa ve kurbağalar ıstakozların ördüğü ve baş örümceğin gözetimi altında korunan ağları sahilde ki, gizli mağaralardan çıkardılar.

Tarla Fareleri de sahile inip, sincaplarla buluştular. Karidesler plana göre Arıkoyuna demir atmış gemilerin etrafında kanca şeklinde durarak beklemeye başladılar. Dalgalar yüzlerine güçlü bir şekilde çarpmasına rağmen hiç kıpırdamadan pozisyonlarını korudular. Şahinler tam çiftliğe varmak üzere iken, kargalar plana göre ağların uçlarını ağızlarına alarak, Açgözlülerin savaş gemilerine doğru hareket ettiler. Gizlice gemilere sızan Ahtapotlar, Kargaların ağızlarında aşağıya bıraktığı ağları güçlü vakumlu kolları ile yakalayarak, gemilerin bacalarına bağladılar. Yorgun düşen Kargalar dinlenirken sahilde, Kartallar kalan ağların uçlarını ağızlarına alarak Karideslerin sabit pozisyonda bekledikleri yerlere bıraktılar. Çok becerikli, 8 kollu olan ahtapotlar, Kartalların bıraktığı ağların uçlarını yakalayarak Karideslere sağlamca bağladılar.

Sahilde ki komando Akrepleri de ayaklarını kuma gömüp, kancalarını Karidesler gibi yaparak pozisyon aldılar. Örümceklerden ağ örmesini öğrenen Istakozlar, komando Akreplerin güçlü kancalarına ağların uçlarını, Örümceklerin ördükleri ağlarla sıkıca bağladılar. Yengeçler ağların uçlarında dikkatli yürüyerek ağların tutma yerlerinden sıkıca yakaladılar. Altlarında dalgalanan denize düşmemeye gayret ettiler. Uzaktan operasyonu yöneten Kelaynaklarla göz göze geldiler. Birden bire Kelaynaklar iki kollarını da aynı anda havaya kaldırdılar. Tüylerini dikleştirdikleri an operasyon emri verildi.

Şahinlerin haber verdikleri çiftlik hayvanları sahile gelmeye başladılar. Kangal Köpekleri, Van Kedileri, Mardin Rahvan Atları, operasyon için su taşıyan Eşekler yerlerini aldılar. Diğer çiftliklerin hayvanları da gemileri batırmaya yardıma gelmişlerdi. O anı yaşayan hayvanlar, işbirliğinin, örgütlenmenin ve akıllarını kullanmanın önemini kavramışlardı.

Bu arada, denizin dalgalı olması, hayvanların işine yarıyordu. Amaçları gemiyi sallayarak, devirmek ve batırmak olan hayvanlar Açgözlülere ders vermek istiyorlardı.

Kelaynakların verdiği emir ile cesur Yengeçler kıskaçlarında ağları sararak kendilerine doğru 1 diye bağırıp, çekmeye başladılar. Gemi yan yatmaya başladı. Tepeden seyreden hayvanlar nefeslerini tuttular. Ne olduğunu anlayamayan Açgözlüler, şaşkınlık içinde yuvarlandılar. Cesur Yengeçler kıskaçlarıyla yakaladıkları ağları “ diyerek gevşettiler. Kelaynaklar kollarını tekrar havaya kaldırarak ikinci saldırı emrini verdiler.

Bu sefer cesur Yengeçler daha hızlı asılarak, ağları kendilerine doğru çektiler. Yengeçlerin bu sefer ki, farklı taktikleri sayesinde bazı Açgözlüler güverteden fırlayarak simitleri yakalayamadan denize düştüler. Hamsiler Açgözlülerin denize düşmesini çok beğendiler. Toplu halde dolaşan Hamsiler etraflarında bir tur döndükten sonra; “Temel Hamsi, Dursun Hamsi'ye "Bunlardan güzel bulama olur” dedi.

Günün geç vakitlerine kadar operasyon böyle devam etti.

 

Operasyonu daha yakından görmek için buraya tıklayınız

 

Yengeçlerin gemileri sallamasıyla, Istakozlar gemileri sahile doğru çekiyorlardı. Bu arada hava sertleşmeye başlayınca, gemiler beşik gibi daha hızlı sallanmaya baladılar. Gemilerin attıkları demirler hiçbir işe yaramıyordu. Hava tam olarak kararınca, ağaçlarda bekleyen Baykuşlar, gecenin avantajını kullanmak için harekete geçtiler. Keskin gözleri olan Baykuşlar tepelerde duran İneklerin, güçlü Boğaların, Rahvan Atlarının, Kurtların omuzlarına konarak düşmanın yerini tespit ettiler. 

Operasyonu destekleyen pembe Tavşanlar dürbünleriyle etrafı gözetlemeye başladılar. Plana göre önceden tespit edilen koordinatlara gemiler sallanarak sürüklenince Baş Horoz bütün ciğerlerine hava doldurarak kulakları sağır edecek kadar yüksek bir ses ile ötmeye başladı. Boğalar, Keçiler, Urfa’dan gelen Ceylanlar ve Geyikler güçlü boynuzları ile, büyük ve yuvarlak kaya parçalarını oynatarak, hareket ettirmeye başladılar. 

KayaDeniz2.gif (24862 bytes)

 

 

Boynuzlu hayvanların yerinden oynattığı iri kayaları hızlı bir şekilde düşürmek için, nalları olan hayvanlar kayalara vurmaya başladılar. Tepelerden aşağıya hızla yuvarlanan kayalar, gemilere doğru yol alarak, çarpmaya başladılar. Tepelerden gelen kayaları gören Açgözlülerden bazıları ölmek korkusuyla denize atladılar. Testere gibi dişleri olan, denizde bekleyen, köpekbalıklarının yüzleri gülmeye başladı. Birbirlerine göz kırptılar. Gemilerin etrafına bir çember oluşturdular. 

 

Köpekbalıklarını görmek için buraya tıklayınız

 

2DenizDalga.jpg (132101 bytes)

 

GEMİLER NASIL BATIĞINI GÖRMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

 

MUTLU KALEYİ GÖRMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

  * * *

Savaşın yorgunluğu ile yıpranmış tüm hayvanlar akşam olunca toplandılar. Büyük Anıt tepesinden çiftliği ve toprakları seyrettiler. Düşmanların saldırısı, onların sahip oldukları çiftliğin ve topraklarının manasını daha iyi anlamalarını sağlamıştı.

Savaşın sonunda tüm hayvanlar, birlik ve beraberliği sağlayan, BÜYÜK ÖNDER ULU KOMUTAN'IN sonsuza kadar bu topraklarda yaşayacağını, onun fikir ve görüşleri ile çiftliğin daima mutlu olacağını bir kere daha anlamışlardı. 

VATAN SAVUNMASI ile temelleri sağlamlaştırılan bu topraklarda, yerden, gökteki yıldızlara kadar tüm canlılar ve bitkiler sevinç ile doluydu. Sevinçlerini göstermek adına, her canlı, kendince gösteriler yapıyor ve coşku ile oynuyorlardı. Uzaktan sahilde parıldayan kum taneleri bile bayrağımızın Ay Yıldızına şükranlarını coşku ile belli ediyordu. Kale'lerde dalgalanan Ay Yıldızlı bayraklar, bu zaferden sonra daha ışıltılı ve parlak duruyordu. 

 

 

 

 

Yerden, göğe kadar her şey şükranlarını ifade ediyordu. 

 

     
     

 


© 2008 Çanakkale Çiftliği
Her Hakkı Saklıdır
Atatürk Günlüğü | Kriweb Hosting